Aké rastliny sadiť v auguste? Viete, ktoré toto obdobie milujú?

Aké rastliny sadiť v auguste? Viete, ktoré toto obdobie milujú?
  • 04.08.2022
  • Michaela Kožáková

    • Zdieľaj:
  • 0

Leto sa v našich záhradách nesie v znamení zberu úrody. Je to asi to najkrajšie obdobie – stromy sú obsypané ovocím, uhorky a paradajky dozrievajú, kvetinové záhony hrajú všetkými farbami a bujný zelený trávnik láka, aby ste si naň rozprestreli deku a dopriali si poobednú siestu. 

Nastáva tiež sezóna zavárania, varenia džemov a lekvárov, sirupov, kečupov, ktorú nie všetci obľubujeme. Ale v zime nám určite dobre padne taký marhuľový kompót či chutné lečo.

V auguste sa začína druhá polovica leta a k nej však nepatrí len zber našej úrody. Nastáva totižto aj ideálny čas na sadenie a siatie niektorých rastlín. No aby ste si zabezpečili hojnú úrodu na jeseň alebo aj na jar, mali by ste sa pustiť do výsadby. Viete, ktoré druhy rastlín môžete sadiť práve teraz?

Neprehliadni: Zavlažovanie záhrady: Aké sú možnosti pre efektívnu závlahu?

Reďkovka

Zdroj: shutterstock

Úžitková záhrada v auguste

V auguste sa zamerajte na plodiny s krátkym vegetačným obdobím. Tie sú navyše odolné aj voči nižším teplotám, ktoré nás príchodom jesene môžu určite prekvapiť. Získate tak ďalšiu úrodu plnú vitamínov a taktiež ochránite pôdu pred burinami a eróziou. Neváhajte a vysaďte na uvoľnené záhony túto zeleninu:

- celoročná reďkvičkačierna reďkev: ak chcete zbierať čiernu reďkev v novembri, mali by ste ju vysiať už teraz. Čierna reďkev sa sadí v letných mesiacoch – od júla do prvej polovice augusta. Ak je leto teplejšie, môžete ju vysiať ešte aj do konca augusta. 

- listové šaláty, rukola, špenát, čínska a pekinská kapusta

- valeriánka (poľníček): plodí až do prvých mrazov

petržlen: kým príde zima, zatiahne sa nižšie do pôdy a takýmto spôsobom prečká mrazy. Na to, aby ste si na jar na ňom mohli pochutnať, je ideálne sadiť ho práve teraz.

skoré odrody kalerábu ‘Dvorana’, ‘Modrava F1’, karfiol: najlepšie je, ak máte predpestované sadenice

- jahody: ak ich vysadíte v auguste, stihnú sa pekne zakoreniť a vy sa tak môžete na ďalší rok tešiť z bohatej úrody. Vysádzajte ich od konca júla do konca augusta. Pôdu si však treba predpripraviť a nechať uľahnúť aspoň týždeň. Záhon nezabudnite zrýľovať a pridajte doň i kompost. Po uležaní si počkajte na deň, keď je čiastočne oblačno a vysádzajte sadenice do jamôk vopred zavlažených vodou. Pre dobré zakorenenie chráňte jahody pred prudkým slnkom a pôdu kompostom alebo pokosenou trávou.

Koncom mesiaca môžete vysiať ozimnú cibuľu, šalát a špenát na zber v budúcom roku. Ozimnú zeleninu sejte hustejšie pretože niektoré rastliny vám môžu v mrazoch uhynúť. Neskorý pór, ktorý zasadíte v auguste, vám vydrží na hriadkach dokonca aj počas príchodu mrazov.

Sirôtky

Zdroj: shutterstock

Okrasná záhrada

Koniec leta je tiež výborným obdobím na výsev dvojročných kvetov ako sú nezábudky, sirôtky, snežienky, šafran, rebríček, šalvia muškátová, bledule, klinčeky či záhradné zvončeky. Tieto rastliny pekne vyklíčia a vytvoria si prízemnú ružicu listov. V druhom roku využijú uložené látky na to, aby prerástli iné rastliny a vytvorili vysokú kvitnúcu vňať. Z kvetov vytvoria semená a potom uhynú.

V auguste sa začína aj so sadením a presádzaním nádherných, voňavých pivónií. Nesaďte ich veľmi hlboko. Puky majú byť tesne nad zemou. Najviac im vyhovuje priepustná pôda s drenážnou vrstvou a príjemné slnečné stanovište. Pivonky rastú pomaly, preto ich nepresádzajte veľmi často. Podľa druhu sa presádzajú raz za 5 až 10 rokov. August je tiež vhodným časom na premiestnenie, prípadne rozdelenie rastliny na menšie trsy, aby sa stihla zakoreniť do príchodu mrazov.

Presadiť môžete aj hortenzie po odkvitnutí – tie v kvetináčoch, ale aj tie voľne zasadené v záhrade. Delíme a presádzame aj kosatce a biele ľalie.

Pozri aj: Domáce hnojivo na kvety – suroviny na prípravu nájdeš v kuchyni!

Ihličnany

Zdroj: shutterstock

Ihličnany

V neskorom lete môžete tiež vysádzať otužilé druhy ihličnanov ako sú borovice, smreky, cyprušteky či kosodrevina. Sadiť ich treba s koreňovým balom na chránené stanovište. Doprajte im aj pravidelnú zálievku. Hneď po výsadbe začnú vypúšťať nové korienky, vďaka ktorým sa stihnú do zimy dobre adaptovať na nové prostredie. 

Trávnik v auguste

Trávnik naďalej koste a za suchého počasia zavlažujte. Počas horúčav koste trávnik na výšku štyroch centimetrov, pri miernejších teplotách na tri centimetre. Po prechode horúceho a suchého počasia môžete založiť nový trávnik alebo vylepšiť ten starý.

Splstnatený trávnik oživte prerezaním vertikulátorom či hrabľami. Odstránite tak burinu a ďalšie nežiadúce rastliny, ktoré bránia vode a hnojivu preniknúť ku koreňom tráv. Na jesenný výsev dostanete kúpiť špeciálne trávne zmesi, ktoré sú určené na toto obdobie.


    • Zdieľaj:
  • 0
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní