Ako ochrániť ovocné stromy pred mrazom? TOP rady, ako ich zazimovať!

Ako ochrániť ovocné stromy pred mrazom? TOP rady, ako ich zazimovať!
  • 17.11.2022
  • Michaela Kožáková

Tak ako trvalky, okrasné trávy či kríky, tak aj ovocné stromy v našich záhradách dynamicky reagujú na zmeny počasia súvisiace s ročnými obdobiami. Na jar veselo vyklíčia, s prílevom tepla a slnka kvitnú, prinášajú nám ovocie, no a na jeseň zhadzujú svoje koruny a chystajú sa na zimný odpočinok. 

Zberom úrody a pohrabaním popadaného lístia sa naše povinnosti v záhrade však nekončia. Práve naopak, v tomto období je dôležité postarať sa o naše ovocné dreviny a pripraviť ich na zimné mesiace. Ak ste to ešte nestihli, mali by ste tak spraviť ihneď. Viete, ako na zazimovanie ovocných stromy? 

Neprehliadni: Ako zazimovať muškáty počas jesene? Máme pre vás správny postup!

Ochrana pred hlodavcami

Nielen proti mrazom, ale takisto proti hladným hlodavcom je potrebné ochrániť naše ovocné dreviny. Výška snehovej pokrývky a mierny priebeh zimy môžu spôsobiť, že hlodavce sa neuložia k zimnému spánku. Ak sú ešte k tomu premnožené, s vašimi stromami a kríkmi nebudú mať zľutovanie. 

Pred zimou je vhodné zabezpečiť mechanickú ochranu stromov. Najjednoduchším spôsobom je zabalenie kmeňov papierom, novinami či starými vrecami. Vhodnou alternatívou je tiež hydinové pletivo, resp. iné pletivo s malým priemerom očiek, flexibilná drenážna rúrka či špirála z vinutého vinylu. V špecializovaných záhradkárskych predajniach si môžete tiež zakúpiť priemyselne vyrábané plastové ochranné sieťky proti ohryzu. Strom by mal byť chránený proti ohryzu aspoň do výšky 70 centimetrov. V takomto prípade krysy, poľné myši či králiky nebudú mať šancu. 

Ochrana stromov pred prasklinami a trhlinami

V oblastiach charakteristických výkyvmi teplôt sú ovocné stromy náchylné na praskliny a trhliny. Citlivé ovocné stromy ako je jabloň, čerešňa, višňa, broskyňa či orech nedokážu na ne reagovať vlastnou obranyschopnosťou. Zahrievanie a následné ochladzovanie spôsobuje vznik trhlín v kôre a na konároch. Praskliny kmeňa vplývajú na schopnosť stromu absorbovať vlhkosť a živiny. Skúste obaliť kmeň do fólie a znížte tak pravdepodobnosť vzniku prasklín.

Ďalšou formou ochrany ovocných stromov je i natieranie vápenným mliekom – haseným vápnom. Biela farba nepohlcuje slnečné lúče natoľko, aby dochádzalo k prehriatiu kmeňa a následnému praskaniu. 

Pred vykonaním náteru by ste mali zo stromu odstrániť starú, odumretú kôru pomocou drôtenej kefy. Pozor, aby ste neporanili mladú kôru pod ňou. Pred samotným oškrabávaním rozprestrite okolo kmeňa starú plachtu alebo obliečku na perinu. Takto zozbieranú starú kôru spáľte, pretože by v nej mohli byť zárodky prezimujúcich škodcov. 

Odporúčaná výška náteru je jeden meter. Aplikujte ho na kmene a spodné vetvy hrubšie ako 10 – 15 centimetrov. Na natieranie môžete použiť bežne dostupný maliarsky valček alebo štetku, prípadne ručný tlakový postrekovač. Náter vykonávajte počas slnečných dní pri teplote nad bodom mrazu, aby kmeň rýchlejšie preschol.

Ak vápno nemáte, môžete použiť drevenú dosku, ktorú postavíte na južnú stranu kmeňa. Doska zníži teplotu prehriatia o 15 stupňov.

Odstránenie vyschnutých plodov

Preto, aby ste sa vyhli chorobám v budúcom roku, je nevyhnutné odstrániť vyschnuté plody, ktoré ostali prilepené na konároch v korune stromov. Tie sú totižto plné zárodkov chorôb a s príchodom jari sa ľahko rozšíria na zdravé časti stromu. Vezmite si vedro a vyzbierajte všetky odumreté a vyschnuté plody. Následne ich spáľte alebo zakopte do pôdy, ktorú nepoužívate na pestovanie.

Pozri aj: Palivové drevo: Ako ho správne skladovať a akým chybám sa vyhnúť?

Výsadba ovocných stromov

Okrem prípravy záhrady na zimné mesiace je jeseň i obdobím, kedy je vhodné dosádzať ovocné stromy i kry. Robiť tak môžete až do príchodu prvých silných mrazov, ktoré vám znemožnia výsadbu primrznutím vrchnej vrstvy pôdy. 

Vysadeným mladým stromčekom doprajeme pravidelnú a výdatnú zálievku. Dostatok vlahy potrebuje drevina na ujatie a správne zakorenenie. 

Novovysadené ovocné stromy môžete zabaliť do bielej, vodu a vzduch prepúšťajúcej textílie. Kúpiť ju dostanete v obchodných reťazcoch pre dom a záhradu či v záhradníctve. Takisto kmienky aj korunku mladých stromov môžete zabaliť do priepustnej bavlnenej handričky alebo obaliť rákosím, slamou, senom a priviazať ich okolo kmienka.

Povrch pôdy okolo stromčekov je vhodné zamulčovať organickými látkami, ako je slama, seno, kôra, kompost, rašelina, drvené drevo. Urobte tak vo vrstve aspoň 5 až 10 centimetrov.

Maliny a černice

Rez ovocných stromov a krov vykonávame až v jarnom období, avšak maliny a černice môžete ostrihať na jeseň. Tieto ovocné kry plodia na vlaňajších výhonoch, ktoré po vyrodení odumierajú. Tieto odumreté výhony môžeme teraz pokojne odstrániť.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní