Veronika lekárska – liečbu ktorých ochorení ňou možno podporiť?

Veronika lekárska – liečbu ktorých ochorení ňou možno podporiť?

Veronika lekárska je pomerne neznáma bylinka, no spoznať sa ju jednoznačne oplatí. Charakteristická je totiž nielen pekným menom a modrastými až fialkovými kvetmi, ale aj úžasným liečivým vplyvom na ľudský organizmus. Na túto bylinu sa môžete spoľahnúť pri dýchacích ťažkostiach aj kožných ochoreniach. V nasledujúcom článku vám veroniku lekársku bližšie predstavíme. Dozviete sa, aké má účinky a ako je ju možné využiť zvnútra i zvonka.

Poznáte veroniku?

Veronika lekárska je liečivá trváca bylina, ktorú radíme do čeľade skorocelovité. Dorastá do výšky asi 40 až 60 centimetrov. Kedysi bola s obľubou využívaná v ľudovom liečiteľstve, no dnes sa na ňu skôr zabudlo. Rastie od nížin až po podhorské oblasti. Obľubuje suchšie stanovištia a nevadia jej ani pôdy chudobnejšie na živiny. Nájsť ju môžeme na lúkach a pasienkoch, pri cestách aj na okrajoch svetlých lesov. Rastlina má plazivý podzemok, z ktorého vyrastá väčšie množstvo stoniek. Jej plodom je tobolka, v ktorej sú ukryté ploské semienka.

Listy sú protistojné, majú zvyčajne vajcovitý tvar a po okrajoch sú pilkovité. Spolu so stonkami sú navyše pokryté drobnými chĺpkami. Veronika je však charakteristická najmä svojimi drobnými belasými alebo modrofialovými, zriedka i bielymi kvetmi, ktoré vytvárajú husté klasovité strapce. Rastlina kvitne prevažne v letných mesiacoch, a to od júna do augusta. Na liečebné účely sa zberá kvitnúca vňať rastliny. Tú je vhodné sušiť na vzdušnom mieste alebo v umelých podmienkach pri maximálnej teplote do 40 °C.

Pozri aj: Leuzea šuštivá – pri ktorých zdravotných problémoch pomôže?

účinky veroniky lekárskej

Zdroj: Shutterstock®

Spoľahnite sa na ňu pri týchto zdravotných problémoch

Veronika lekárska obsahuje triesloviny, horčiny aj viaceré glykozidy. Taktiež je zdrojom vitamínu C, vlákniny či minerálnych látok. Táto bylina je charakteristická detoxikačnými a antiseptickými účinkami. Známe sú predovšetkým jej blahodarné účinky na dýchacie cesty. Oplatí sa ju vyskúšať pri dusivom kašli, hlienoch alebo astme. Okrem toho sa stará aj o zdravie močových ciest. Má silné močopudné účinky, prečisťuje obličky a napomáha urýchľovať liečbu zápalu močových ciest.  

Táto bylinka taktiež vplýva na prečistenie krvi a podporuje látkovú premenu. Pomôcť môže aj pri tráviacich ťažkostiach. Vplýva na pravidelné vyprázdňovanie a eliminuje hnačky. Taktiež potláča plynatosť či bolesti brucha. Celý tráviaci trak účinne prečisťuje. Veronika lekárska nakoniec pozitívne ovplyvňuje aj stav pokožky. Poradí si s ťažko hojacimi ranami či popáleninami. Rovnako ňou môžete podporiť liečbu vyrážok či ekzému.  

Pozri aj: Medovka lekárska – ako podporí naše zdravie a ako ju využiť?

použitie veroniky lekárskej

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa táto bylina používa?

Ak nemáte poruke čerstvú veroniku, ktorú si môžete ľahko usušiť do zásoby, poobzerajte sa po nej v lekárni, na internete alebo v predajniach so zdravými potravinami. Nájsť ju môžete sušenú vo forme sypaného čaju aj v čajových zmesiach s ďalšími užitočnými bylinkami. Na vnútorné užívanie si môžete z veroniky lekárskej pripraviť chutný čaj. Jednu čajovú lyžičku sušenej vňate zalejte 2,5 dcl vriacej vody, nechajte lúhovať maximálne 6 minút a sceďte. Tento nápoj si doprajte, ak vás trápi nejaké ochorenie dýchacích ciest.

Vyskúšajte ho pri zápale priedušiek. Pomôže vám s kašľom i hlienmi. Rovnako ho môžete použiť ako podpornú liečbu pri zápale močových ciest. Silnejší zápar, pripravený z dvoch polievkových lyžíc na 3 dcl vriacej vody, je určený zase na vonkajšie použitie. Nezabudnite ho nechať lúhovať aspoň 15 minút. Následne ním môžete ošetriť poranenú pokožku. Taktiež vám pomôže pri rozličných kožných ochoreniach.

Odporúčame: Kapsička pastierska – vraj burina, v skutočnosti liečivý pomocník!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní