Deväťsil lekársky – pomôže aj pri ťažkostiach s pohybovým aparátom

Deväťsil lekársky – pomôže aj pri ťažkostiach s pohybovým aparátom

Deväťsil lekársky je pomerne neznáma bylinka s netradičným názvom i vzhľadom, no najmä skvelými liečivými účinkami. Pomôže totiž pri celom rade zdravotných problémov. Trápi vás zvýšená teplota, reumatizmus, bolestivá menštruácia alebo kožné rany? V tom prípade by ste sa rozhodne mali spoľahnúť na deväťsil. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké rôznorodé účinky má táto bylinka a ako ju môžete využiť.  

Kde rastie deväťsil?

Deväťsil lekársky je liečivá bylina z čeľade astrovité. Už v minulosti si ho vážili pre jeho blahodarné účinky. Údajne bol už v stredoveku značne používaný pri liečbe mnohých zákerných ochorení, napríklad moru. Taktiež bol nápomocný pri boji proti parazitom. Dorastá do výšky od 50 do 100 centimetrov. Rastie na viacerých častiach Ázie a rozšírený je i na väčšine územia Európy. Rastline neprekážajú vyššie nadmorské výšky. Natrafiť však na ňu môžete predovšetkým pozdĺž riek či potokov, vo vlhkých lesoch či pri lesných prameňoch. Obľubuje teda vlhké a o niečo tienistejšie stanovištia.

Deväťsil je charakteristický silným podzemkom a prízemnou ružicou veľkých listov srdcovitého tvaru. Rastlina je zaujímavá najmä rúrovitými kvetmi na dlhých stvoloch, ktoré sú bledoružovej až purpurovej farby. Tie sa objavujú v mesiacoch marec až apríl. Práve počas skorej jari sa na liečebné účely vykopáva koreň deväťsila, ktorý sa následne v tenkých vrstvách suší pri maximálnej teplote 40 °C. V letných či jesenných mesiacoch sa zberajú aj listy rastliny, ktoré majú taktiež liečivé účinky. V sušenej forme však rastlinu zoženiete i na internete, v lekárni či predajni so zdravou výživou.

Pozri aj: Zádušník brečtanový – skvelý nielen na podporu vykašliavania

účinky deväťsila

Zdroj: Shutterstock®

Koľko sily sa v ňom vlastne skrýva?

Deväťsil obsahuje celý rad účinných látok, vďaka ktorým sa môže pýšiť skutočne veľkou liečivou silou. Rastlina obsahuje triesloviny, horčiny, silice i vlákninu. Taktiež sa v nej nachádzajú minerálne aj slizovité látky. Deväťsil má antibiotické účinky a výrazne podporuje imunitný systém. Blahodarne pôsobí na dýchacie aj tráviace ústrojenstvo, podporuje činnosť žalúdka i prečisťovanie tela od škodlivín. Rovnako je pomocníkom pri problémoch s močovými cestami či žlčníkom.

Keďže má močopudné vlastnosti, účinne z tela odvedie nadbytočne zadržiavanú vodu. Rastlina sa osvedčila aj pri menštruačných ťažkostiach či migréne. Vyskúšať by ju mali osoby, ktoré trápia reumatické bolesti, chronický zápal kĺbov či zápaly žíl. Deväťsil je užitočný aj pri opuchoch, vykĺbeniach či vyvrtnutiach na nohe a celkovo pri ťažkostiach s pohybovým aparátom. Veľmi dobre pôsobí pri použití na zle hojace sa rany. Výborne dezinfikuje a podporuje proces hojenia.

Odporúčame: Kapsička pastierska – vraj burina, v skutočnosti liečivý pomocník!

koreň deväťsila

Zdroj: Shutterstock®

Ako bylinku využiť pre zdravie?

Tento liečivý zázrak sa dá využiť viacerými spôsobmi a to zvonka i zvnútra. Pri vnútornom použití sa odporúča kombinovať ho s inými bylinkami, pretože pomerne zapácha a horko chutí. Z deväťsila je najvhodnejšie pripraviť macerát. Jednu čajovú lyžičku sušeného koreňa byliny nechajte v 250 ml studenej alebo vlažnej vody lúhovať celú noc. Ráno nápoj sceďte, prihrejte a môžete konzumovať. Podľa potreby ho môžete osladiť medom. Deväťsilový macerát vyskúšajte pri kašli, tráviacich alebo žlčníkových ťažkostiach, zápche alebo horúčke.

Ak máte k dispozícii listy, ktoré sa dajú zbierať i počas leta, môžete ich využiť na obklad. Čerstvé a čisté listy sa lícnou stranou prikladajú na postihnuté miesto, obviažu sa a nechajú sa pôsobiť najlepšie počas noci. Takýto liečivý obklad vyskúšajte použiť na bolestivé miesta pri reumatizme alebo dne, na opuchy či zapálené žily. Niektorí tiež odporúčajú na boľavé či poranené miesto prikladať kašu z listov, podrvených v mažiari. Tú stačí po nanesení opäť previazať gázou a nechať pôsobiť niekoľko hodín.

Odporúčame: Skorocel kopijovitý – proti hlienom, bolesti žalúdka i ďalším neduhom


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní