TOP kvitnúce dreviny – ktoré skrášlia a rozvoňajú tvoju záhradu?

TOP kvitnúce dreviny – ktoré skrášlia a rozvoňajú tvoju záhradu?

Počas jari to všade v prírode kvitne, rozvoniava a naplno sa prebúdza zo zimného spánku. A možno i vo vašej záhrade alebo nie? Jar je v plnom prúde a ak ste si okolie domu ešte nestihli trochu skrášliť a zútulniť, je určite ten správny čas. Slnečnejšie dni sú predsa ideálne nielen na výlety, ale aj prácu v záhrade. Ak ste na drobnejšie rastlinky a máte menej priestoru, určite sa oplatí vyrobiť si peknú skalku a vysadiť do nej nejaké skalničky.

Ak vám vašu záhradu trochu kazí starší plot či stará stena domu, tento problém zase ľahko vyriešia popínavé rastliny, zelené alebo kvitnúce. Alebo ich môžete nechať liezť po záhradnom altánku. Skvelou voľbou sú však aj rozličné okrasné kvitnúce dreviny a kríčky, ktoré každú záhradu premenia na hotový raj. Možno si nejaké vyberiete vďaka našim tipom. 

Pozri aj: TOP kvety na slnečný balkón alebo terasu – tieto ťa rozhodne očaria!

hortenzia

Zdroj: Shutterstock®

Hortenzia

Hortenzie (latinsky Hydrangea) asi veľmi predstavovať nemusíme. Ide pravdepodobne o jedny z najobľúbenejších a najčastejšie pestovaných kvitnúcich kríčkov v našich záhradách. Môžete ich vidieť na fotografiách vyššie. Hortenzie sú charakteristické najmä nádhernými veľkými guľovitými alebo kužeľovitými súkvetiami, ktoré sú zložené z pomerne veľkých kvietkov v bielej farbe či v rôznych odtieňoch modrej, ružovej, žltej, zelenkastej aj fialovej. Tieto kríky dorastajú v závislosti od konkrétneho kultivaru do výšky 0,5 až 3 m. Kvitnú počas neskorej jari a v lete a obľubujú polotieň. 

kalmia

Zdroj: Shutterstock®

Kalmia

Vašu záhradku pomôže skrášliť aj kalmia (na fotografiách vyššie). Konkrétne môžeme spomenúť druh kalmia širokolistá (Kalmia latifolia). Ide o stálezelený kvitnúci mrazuvzdorný ker, ktorý je charakteristický širokými kopijovitými listami a veľkými súkvetiami, ktoré hýria hlavne odtieňmi ružovej a červenej. Kvety sú kráse voňavé a objavujú sa spravidla od júna. Výhodou kalmie je, že je nenáročná na pestovanie, je totiž pomerne odolná a prispôsobivá. Vysadiť ju môžete na slnečné stanovište aj do polotieňa. Výšku v dospelosti má okolo 1,5 metra, niektoré kultivary môžu byť vyššie. Tento ker však rastie pomalšie. 

Odporúčame: Toto sú najkrajšie záhrady sveta! Ktorú by si rada navštívila?

dulovec

Zdroj: Shutterstock®

Dulovec

Medzi veľmi pekné okrasné dreviny, ktoré sa razom stanú dominantou každej záhrady, môžeme zaradiť aj dulovec, napríklad druh dulovec japonský (Chaenomeles japonica). Tento ker je počas jari priam posiaty výraznými kvetmi v sýtych farbách, najmä v odtieňoch červenej, oranžovej alebo ružovej, čo môžete vidieť na fotografiách vyššie. Dulovec dorastá do výšky okolo 1,5 metra, je opadavý a odolný voči mrazu až do teploty -26 °C. I tento ker je nenáročný na pestovanie, veľmi mu vyhovujú hlavne slnečné miesta.

tamariška

Zdroj: Shutterstock®

Tamariška

Na fotografiách vyššie môžeme vidieť tamarišku, latinsky Tamarix. Do záhrady možno vysadiť rôzne druhy, napríklad aj tamarišku štvortyčinkovú či malokvetú. Ide o vzdušný ker s tenkými prehnutými konármi, ktoré sú počas kvitnutia posiate iba drobnými ružovkastými kvietkami. Tamariška predstavuje pomerne rozsiahly ker, na ktorý by ste si v záhrade mali nájsť dostatok miesta. Nie je mohutná, skôr vzdušná a často sa rozťahuje až do šírky 3 metrov. Pri jej výsadbe teda myslite na to, že okolo seba potrebuje dostatok priestoru. Tento ker rastie pomerne rýchlo a obľubuje dostatok slnka. 

Odporúčame: Zemedym lekársky – je TOP bylinkou na problémy s hemoroidmi?

abélia

Zdroj: Shutterstock®

Abélia

V zozname krásnych okrasných drevín rozhodne nemôže chýbať ani abélia. Konkrétne môžeme spomenúť druh abélia veľkokvetá (latinsky  Abelia grandiflora), ktorý môžete vidieť na obrázkoch vyššie. Tento krík dosahuje v dospelosti výšku okolo 1,5 až 2 metre. Je čiastočne stálezelený, mrazuvzdorný a hlavne bohato a krásne kvitne počas neskorej jari a v lete. Zvončekové kvety mávajú bielu, ružovú, oranžovú alebo až fialkovú farbu, listy sú lesklé a sýto zelené. Krík je vhodné vysadiť na slnečné stanovište, prípadne do polotieňa. 

Tipy na ďalšie okrasné dreviny: kéria japonská (Kerria japonica), kalina obyčajná (Viburnum opulus), trojpuk štíhly (Deutzia gracilis), drieň japonský (Cornus kousa), vajgela kvetnatá (Weigela florida), ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus), tavoľa kalinolistá (Physocarpus opulifolius), budleja Dávidova (Buddleja davidii), azalka indická (Rhododendron simsii).


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní